قوچان شهر من

 

top-360

پرینت

قوچان:: جلوه‌ای از تاریخ و طبیعت‌

قوچان● یادمانهای تاریخی و فرهنگی قوچان:

آستان متبرکه امامزاده سلطان ابراهیم(ع) یکی از مهمترین بناهای تاریخی و مذهبی شهرستان قوچان است. این بقعه تنها بنای باقی مانده از قوچان قدیم است که در شهر کهنه (۵ کیلومتری شمال غربی قوچان فعلی) واقع است و برخی بنیاد این بنا را به دوران سلطان محمد خوارزمشاه نسبت داده‌اند.

موزه مردم‌شناسی - بنای امروزی موزه قوچان - که در سال ۱۳۵۵ ابتدا به عنوان رستوران شهرداری ساخته شد، در سال ۱۳۶۷ ه-.ش برای کاربری موزه به سازمان میراث فرهنگی واگذار شد.در مجموعه اشیا و اقلام این موزه با هدف معرفی و نمایش جلوه‌هایی از مردم‌شناسی و غنای تاریخی منطقه با طرح جدید در ۳ سالن اصلی شامل فنون و هنرهای سنتی، آداب و رسوم عشایر کرد و نحوه معیشت و زندگی آنها و مشاغل بومی در معرض دید قرار گرفت.در بخشی از فضای این موزه می‌توان نمادها و جلوه‌هایی از موسیقی قوچان، کشتی با چوخه و آیین ازدواج عشایر کرد را مشاهده کرد.

آرامگاه آقانجفی قوچانی از علمای بزرگ اسلام از دیگر ابنیه ارزشمند این شهرستان است. آقا نجفی قوچانی که صاحب کتابهای سیاحت شرق و سیاحت غرب است در سال ۱۳۶۳ درگذشت.

مناظر طبیعی آبشار و دره سراب از جاذبه‌های طبیعی قوچان به شمار می‌آید. ارتفاع این آبشار حدود ۲۰ و عرض آن ۳۰ متر است که با وجود نقاط سرسبز پیرامون آن چشم‌اندازهای بدیعی دارد.

آبگرم شهر کهنه - چشمه‌سارهای جاری موسوم به آبگرم شهر کهنه در ۱۸ کیلومتری بخش غربی قوچان و به فاصله ۶ کیلومتری از بنای آرامگاه امام‌زاده ابراهیم(ع) قرار دارد.‌وجود آب معدنی با خواص درمانی آن و حرارت نسبتا گرم از مهمترین دلایل جلب و جذب گردشگر به این منطقه است.

دره شمخال جزو دیگر جاذبه‌های گردشگری قوچان است. دره زیبا و کم‌نظیر شمخال که از روستایی به همین نام واقع در ۲۵ کیلومتری باجگیران و ۸۰‌کیلومتری قوچان آغاز می‌شود، دارای آب و هوای مطلوب و تنوع حیات وحش است.مهمترین دلیل اقلیم مطلوب این دره، الحاق رودخانه‌های شارک قرچه، در بادام، شمخال و اضافه شدن چشمه‌های متعدد در مسیر است که چشم‌انداز زیبایی دارد.‌درختان میوه وحشی در مسیر این دره از جمله انگور، انجیر، زالزالک، زرشک و آلبالو از دیگر جاذبه‌های طبیعی این منطقه به شمار می‌آید.در فاصله ۱۰ کیلومتری از ابتدای دره، فضای جذاب و دیدنی به نام وجود دارد که پذیرای شمار زیادی از گردشگران در فصل تابستان است.

سد تبارک‌آباد از دیگر جاذبه‌های این شهرستان محسوب می‌شود. روستا و منطقه تبارک‌آباد که در ۲۰‌‌کیلومتری شمال‌شرق قوچان واقع است، آب و هوای مستعد و باغها و درختان فراوان دارد.عمده دلیل وجود این آب و هوای متنوع، عبور دائمی رودخانه اترک و ارتفاعات نسبتا بلند است.

البته تعداد مناطق گردشگری شهرستان قوچان بسیار بیشتر از این موارد بود که در این مطلب ذکر شد است.در آینده به معرفی بیشتر جاذبه های گردشگری قوچان پرداخته خواهد شد.

3dprinter

نظرسنجی

علت عدم پیشرفت قوچان از نظر شما؟

عدم اختصاص بودجه کافی - 5.5%
مدیریت نامناسب مسئولین شهر - 62.6%
در مجاورت شهر مشهد قرارداشتن - 6.7%
مهاجرت شهروندان به شهرهای دیگر - 10.4%
عدم مسئولیت پذیری شهروندان در قبال مشکلات - 14.7%

کل آرا: 163
.زمان رای گیری این نظرسنجی پایان یافته است روشن: 09 مارس 2015 - 00:00

نظرسنجی ویژه

آيا با لقب شهرستان قوچان با عنوان " پايتخت موسيقي مقامي" موافق هستيد؟

بله - 93.1%
خیر - 6.9%

کل آرا: 29
.زمان رای گیری این نظرسنجی پایان یافته است روشن: 26 آگوست 2014 - 00:00

تماس با ما

  • هرگونه پرسش، نظر، پيشنهاد يا انتقاد خود را می توانید از طریق صفحه ی نظرسنجی برای ما بفرستید..همچنین میتوانید مستقیما از طریق آدرس info [at] quchan [dot] net با ما در ارتباط باشید.


فرم تماس با ما