قوچان شهر من

 

top-360

پرینت

صنایع دستی

درشهرستان قوچان روزگاری بهترین صنایع دستی تولید می شد ولی در سال های اخیر با پیشرفت و تحولات اقتصادی رواج و روتق این صنایع تا حد زیادی کاهش یافته است و ومعد ودی از این صنایع جهت تزئینات منازل تولید می شود .از صنایع دستی منطقه قو چان می توان به کفاشی ، مسگری ، نمد مالی ، قالی بافی ، گلیم  بافی ، پوستین دوزی ، جاجیم بافی ، جوراب بافی، زرگری ، و ... اشاره کرد. اما ازمیان این صنایع قالی بافی و نمد مالی در حال حاضر نیز در این  شهرستان دارای اهمیت و اعتبار هستند .قالی بافی : قالی های منطقه قوچان با اندازه های مختلف از پشم و ابریشم بافته می شود. نقشه ها و طرح های معروف این قالی ها عبارتند از:   افشان ، شاه عباسی ، لچک ترنج ، گل فرنگ ، محرابی ،  و...

5 درصد قالی های تولید شده ، قالی های ابریشمی است  که اغلب قالی های مرغوب و ابریشمی منطقه به خارج صادر می شود.اغلب تولیداتفرش منطقه را فرشهای محلی تشکیل میدهد که نقوش آنها ذهنی وهندسی است . در سطح شهرستان قوچان حدود هزار دار قالی افقی و عمودی در منازل ومعدودی از کارگاه ها برقرار است  .نمد مالی : نمد مالی از صنایع دستی بومی قوچان محسوب می شود. در سال 1351 سی کارگاه تهیه نمد در شهر قوچان فعالیت داشت ولی در حال حاضر تعداد این کارگاه ها حدود 8 واحد است و نقشه های معروف نمد های این شهرستان عبارتند: از ماکویی ، سر علمی ، نیشابوری ، چار عینه = (چهار آیینه ) و سرانداز.

3dprinter

نظرسنجی

علت عدم پیشرفت قوچان از نظر شما؟

عدم اختصاص بودجه کافی - 5.5%
مدیریت نامناسب مسئولین شهر - 62.6%
در مجاورت شهر مشهد قرارداشتن - 6.7%
مهاجرت شهروندان به شهرهای دیگر - 10.4%
عدم مسئولیت پذیری شهروندان در قبال مشکلات - 14.7%

کل آرا: 163
.زمان رای گیری این نظرسنجی پایان یافته است روشن: 09 مارس 2015 - 00:00

نظرسنجی ویژه

آيا با لقب شهرستان قوچان با عنوان " پايتخت موسيقي مقامي" موافق هستيد؟

بله - 93.1%
خیر - 6.9%

کل آرا: 29
.زمان رای گیری این نظرسنجی پایان یافته است روشن: 26 آگوست 2014 - 00:00

تماس با ما

  • هرگونه پرسش، نظر، پيشنهاد يا انتقاد خود را می توانید از طریق صفحه ی نظرسنجی برای ما بفرستید..همچنین میتوانید مستقیما از طریق آدرس info [at] quchan [dot] net با ما در ارتباط باشید.


فرم تماس با ما