قوچان شهر من

 

top-360

پرینت

زبان دین ایلات

تبار

تبار مردم آن فارس،کرد کرمانج و ترک می‌باشد. همچنین ایل‌های زعفران لو، پیچران لو و میلان لو در آنجا حضور دارند

:: زبان ::

اهالی شهرستان قوچان، فارسی زبان وهمچنین ترک زبان هستند وگویش های مختلفی از زبانها در نواحی ونقاط مختلف شهرستان محاوره می شود .در بخش مرکزی ، زبان مشترک اهالی ، فارسی است که به علت آمیختگی با زبانها و گویش های محلی دارای اصطحلات مختلف کردی ، ترکی ،عربی ، ارمنی وترکمن است . علاوه بر زبان فار سی ، گویش کردی کرمانجی وزبان ترکی که بسیار شبیه به ترکی آذری بوده رایج است .دربخش باجگیران نیز پس از زبان فارسی زبان ترکی وگویش کردی کرمانجی محاوره می شود .

:: دین ومذهب ::

بر اساس سرشماری سال 1375 از جمعیت شهرستان قوچان 98/99 درصد را مسلمانان تشکیل می دادند وبقیه ادیان شامل زرتشتی ، کلیمی و... بوده است .از نظر ترکیب مذهبی شهرستان قوچان ترکیب همگن  ویکنواختی دارد وهمه اهالی این شهرستان پیرو مذهب تشیع هستند حتی در نواحی روستایی نیز اقلیت مذهبی وجود ندارد.

:: ایلات وعشایر ::

شهرستان قوچان با داشتن هوای معتدل ونواحی کوهستانی مرتفع وپوشش گیاهی نسبتا مناسب محل فعالیت عشایر مختلف است .طبق بیان مسئولان اداره امور عشایری در شهرستان قوچان حدود 3400 نفر بصورت عشایری زندگی می کنند این افراد در قالب 620 خانوار ، حدود 110 هزار راس دام را نگهداری می کنند .

عشایر شهرستان قوچان اغلب از ایل زعفرانلو  که شامل طوایف  کاوانلو ، قهرمانلو ، قاچکانلو ، توتکانلو،تبرییانی ،سیف کانلو بردری وبیزانلو هستند . مهمترین مناطق ییلاقی در محدوده این شهرستان عبارتند از : دامنه های جنوب وجنوب غرب کوههای هزار مسجد ، دره کال ، عمارت ، کوه اسفیجر ،کوه امام باد ،کوه سنجر بیک ،کوه حمزه کانلو .

3dprinter

نظرسنجی

علت عدم پیشرفت قوچان از نظر شما؟

عدم اختصاص بودجه کافی - 5.5%
مدیریت نامناسب مسئولین شهر - 62.6%
در مجاورت شهر مشهد قرارداشتن - 6.7%
مهاجرت شهروندان به شهرهای دیگر - 10.4%
عدم مسئولیت پذیری شهروندان در قبال مشکلات - 14.7%

کل آرا: 163
.زمان رای گیری این نظرسنجی پایان یافته است روشن: 09 مارس 2015 - 00:00

نظرسنجی ویژه

آيا با لقب شهرستان قوچان با عنوان " پايتخت موسيقي مقامي" موافق هستيد؟

بله - 93.1%
خیر - 6.9%

کل آرا: 29
.زمان رای گیری این نظرسنجی پایان یافته است روشن: 26 آگوست 2014 - 00:00

تماس با ما

  • هرگونه پرسش، نظر، پيشنهاد يا انتقاد خود را می توانید از طریق صفحه ی نظرسنجی برای ما بفرستید..همچنین میتوانید مستقیما از طریق آدرس info [at] quchan [dot] net با ما در ارتباط باشید.


فرم تماس با ما